Na kolik vyjde vytápění kostela ročně?

Náklady jsou individuální a silně závislé na velikosti vytápěného prostoru, na tloušťce a materiálu zdí, na konstrukci oken (jednoduchých/dvojitých sklech v oknech),...

Příklad srovnání akumulačky - tepelné čerpadlo:

Pokud se v běžném menším kostele (vytápěný prostor např. 1300 m3, 1,15m tlusté zdi) topí celou sezónu například pomocí 5 akumulačních kamen, tak se ročně zaplatí za elektřinu obvykle přes 60 000 Kč. Akumulační kamna mají mimořádně vysoké náklady na spotřebovanou elektrickou energii, zabírají v kostele zbytečně místo a často lidem překážejí, omítky kolem akumulačních kamen jsou často od přepáleného stoupajícího vzduchu poškozovány a mají změněnou barvu, nevýhodou rovněž je, že největší teplo od akumulaček se drží vysoko u stropu a při zemi je chlad. Ekonomicky téměř podobně nákladné je vytápění plynem a přímotopy. Pokud se místo akumulaček/plynu, přímotopů použije profesionální průmyslové nebo klidně i nějaké levnější kvalitní tepelné čerpadlo/čerpadla, tak pak se za elektrickou energii zaplatí při zcela stejném množství vydaného tepla za rok pouze 12 000 až 15 000 Kč. Tj. každoročně se ušetří 45 000 až 48 000 Kč. Pokud se dá levné kvalitní čerpadlo, které stojí kompletně včetně veškerého příslušenství i s montáží do 60 000 Kč bez DPH, tak jen za první tři roky provozu ušetří orientačně až 144 000 Kč na elektrickém proudu a levné tepelné čerpadlo se dozajista a velmi rychle už v záruční době celé zaplatí. Moudřejší a vhodnější je však nešetřit za každou cenu na investici do tepelného čerpadla a koupit dražší čerpadlo specializované na vytápění obrovských prostor.

Tepelné čerpadlo navíc zajístí při správné instalaci nižší teplotu u stropu a vyšší tepelný komfort u podlahy. 

Srovnání plyn - tepelné čerpadlo:

Topit plynem je 3x až 5x dražší ve srovnání s tepelným čerpadlem. Po fyzikální stránce je přímé topení plynem v historických budovách nevhodné.  Ve stejném modelovém případě by topení čerpadlem (místo topení plynem) ušetřilo nejméně 40 000 ročně.

Srovnání elektrické topení - tepelné čerpadlo:

Elektrické topení topí o cca 20% dražším proudem než akumulačky, ale zase zase je umístěno přímo v lavicích, což zefektivňuje předávání tepla přímo osobám. Ekonomické porovnání nákladů elektrického topení s tepelným čerpadlem není obecně možné, protože se jedná o individuální a nesrovnatelné režimy a způsoby vytápění, které se výrazně liší případ od případu a muselo by se stanovovat konkrétně a přímo pro dané místo.

Další podrobné informace najdete v menu "Vytápění kostelů"