Klimatizace

Kvalitní klimatizace patří dnes k jednoznačně nejekonomičtějšímu způsobu vytápění i chlazení budov.
Jedná se o tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch, které každou vloženou korunu zhodnotí u dobrých klimatizací obvykle 4,8x až 6,2x (parametr SCOP). Při klimatizování/chlazení dosahují nejlepší klimatizační jednotky u Panasonicu střední sezónní účinnosti SEER = 10,5. To znamená, že za 1 vloženou korunu odvedou z domu ven teplo v hodnotě 10,50 Kč. 

Topení pomocí dobré klimatizace je obvykle výrazně (i několikanásobně) efektivnější a levnější, než vytápění domu pomocí běžného tepelného čerpadla vzduch-voda, nebo voda-voda, nebo země-voda. Investice do klimatizací se vždy vyplatí jak v novostavbě, tak především ve starších i starých budovách, ve vesnických statcích, chalupách. Návratnost investice je zde zpravidla vždy v době záruky a na nákupu dobré klimatizace nelze finančně prodělat, pouze se dá ušetřit, pokud se používá k vytápění domu. Není problémem při současných mírných zimách například vytápět celoročně starý nezateplený velký kamenný statek za 6 tisíc korun na trvalých 21°C pouze pomocí jednoho čerpadla vzduch-vzduch.

 

Varování:

Výše uvedené informace platí pouze pro dobré a kvalitní klimatizace s vysokou účinností. Naopak neznačkové a malosériově vyráběné,  levné, obyčejné, chybně namontované a nevhodně zvolené klimatizace jejich majiteli obvykle moc dobře nepomohou, bohužel takových klimatizací je na trhu většina. Česká republika není výjimkou a disponuje velkým procentem chybně namontovaných klimatizací. V zimě takové levné a hlučné klimatizace obvykle buď vůbec nejsou schopné vytopit dům a majitelé je proto ani nezapínají, nebo jejich provoz je výrazně dražší, než například topení uhlím a dřevem. Pokud se k tomu přidá nedodržení technologických postupů montáže, tak investice do takové nevhodné klimatizace nepřinese žádný užitek a dopadne to katastrofálně, jako na obrázku amaterských montérů z Ukrajiny. 

montáž klimatizace

 

 

Jáké jsou možnosti nasazení klimatizací?
Klimatizace se skládají z vnější jednotky

cu 7-12 vnější jednotka

 

a z vnitřní jednotky (široké obvykle jen 87 cm).

panasonic xe7-12 vnitřní jednotka

Obě jednotky jsou vzájemně propojené velmi tenkým měděným potrubím (nejčastěji o průměru cca 0,6 cm a 0,9 cm) a elektrickým kabelem.

(Při montáži nevzniká prakticky žádný nepořádek a montáž je hotová obvykle do 24 hodin.) 

Tomuto řešení výše popsanému se říká split (jedna vnější jednotka + jedna vnitřní jednotka). Toto řešení se hodí do bytů s velkou i malou prostorovou dispozicí, do tříd ve školách, do čekáren u ordinací, do restaurací, do laboratoří, do skladů, do dílen, do kostelů, modliteben, výrobních prostorů, společenských prostor, aul, skleníků,...

Pokud jsou ale jen malé místnosti a zdmi vzájemně oddělené prostory k vytápění, tak se buď volí více vnějších i vnitřních jednotek (pro každou místnost samostatný split), nebo se použije tzv. multisplit, kdy k jedné vnější jednotce je připojeno více vnitřních jednotek, například 2, 3, 4 nebo 5 vnitřních jednotek.

Veškeré vytápění/chlazení se obvykle řídí pouze  pomocí dálkového ovladače, nebo naprogramováním, popřípadě Vám můžeme zařídit řízení topení i přes internet pomocí počítače, mobilu, tabletu. Pokud je do vytápěného/klimatizovaného domu/bytu přiveden internet, tak se jen klimatizační zařízení musí spárovat s domácím routerem. 

Pokud si chcete pročíst o klimatizacích více, tak jsem pro Vás níže připravil ke stažení nejnovější katalog klimatizací na rok 2017. Obsahuje veškeré již dostupné nejnovější klimatizační jednotky (i s jejich technickými parametry a popisem vlastností), které Vám rádi namontujeme. Je ve formátu PDF a pokud máte integrovaný prohlížeč PDF souborů s internetovým prohlížečem, tak se vám přímo v něm automaticky po chvíli otevře a jen si nastavíte pomocí lupy Vámi požadovanou velikost ke čtení. 

katalog klimatizací Panasonic 2017 komprese

Ceny veškerých klimatizací (platné od roku 2016) najdete v ceníku, ve kterém si můžete prohlédnout i ceny námi dodávaných kvalitních tepelných čerpadel vzduch-voda, popřípadě i ceny úsporných bojlerů s vestavěným tepelným čerpadlem.

topim-nejlevneji.cz ceník Panasonic 2016 

 

Ceny pro rok 2017/2018 se od předchozího ceníku prakticky neliší a zasíláme je mailem na požádání. Pro zvídavé zákazníky a vážné zájemce máme k dispozici i tisíce fotografií řešení vlastních specializovaných, skrytých a netradičních montáží. Tyto fotografie obsahující i vlastní vyrobky a vlastní individuálně na klíč vyráběné příslušenství z důvodu ochrany duševního vlastnictví a vlastních zplepšováků, nápadů a postupů na webu nezveřejňujeme, ale rádi Vám je ukážeme při osobním setkání.


 

 

 

 

 

 

Hezký den a nalezení přínosných informací přeje návštěvníkům autor webu Václav Sirový.