Je lepší k vytápění čerpadlo za 30 000 Kč nebo za 300 000 Kč?

Je lepší k vytápění čerpadlo za 30 000 Kč nebo za 300 000 Kč?


Je vhodné se na to podívat především z ekonomického hlediska a z hlediska kvalitativních/spolehlivostních parametrů tepelného čerpadla a z hlediska provozních nákladů na vytápění objektu a také z hlediska návratnosti.

 

Každý zákazník si na první pohled řekne, že čerpadlo za 300 000 Kč je pro něj určitě lepší než čerpadlo za  30 000 Kč.  Velmi často je to velký omyl, co je dražší, nebývá zpravidla lepší a ziskové, ale naopak někdy i velmi výrazně prodělečné. Zejména když dodavatel drahého čerpadla zamlčí zákazníkovi v průměru 10 skutečností, proč by si jejich čerpadlo neměl kupovat a jen chválí a chválí s cílem prodat jakékoliv zboží.

 

Pokud se zeptáte pravdomluvných lidí, kteří si nekoupili kvalitní tepelné čerpadlo od nás, ale jiné čerpadlo někde jinde a současně jsou finančně nezainteresováni prodejcem jejich čerpadla ke chválení jejich čerpadla, kolik utratí za elektřinu ročně za topení tepelným čerpadlem, tak Vám sdělí pravděpodobně, že utratí od 15 000 Kč do 80 000 Kč za topení jejich drahým tepelným čerpadlem ročně v závislosti na míře zateplení objektu a kvalitě čerpadla.


Pokud se zeptáte našich zákazníků, kolik protopí námi dodávanými nejúčinnějšími tepelnými čerpadly na trhu, nebo pokud si náklady sami jednoduše spočítáte pomocí jednoduché středoškolské matematiky a fyziky, tak zjistíte, že s našimi tepelnými čerpadly pořízenými za 31-36 tisíc ušetříte přibližně polovinu celoročních nákladů za elektřinu vůči drahým tepelným čerpadlům za 10 x vyšší cenu. Náklady za elektřinu na vytápění našimi vysoce účinnými čerpadly začínají u nezateplených domů již na 5000 Kč ročně při mírné zimě a nikdy nedosahují 15000 Kč ročně. (Tedy jen pokud není u zákazníka zcela nevhodný tarif dodavatele elektrické energie například 6 Kč/1 kWh.)

Když si u nás pořídíte spolehlivé bezporuchové tepelné čerpadlo za například 31000 Kč bez DPH, tak Vám zhodnotí každou vloženou korunu do elektrické energie v celoročním průměru 4,8x a topný výkon je za tuto cenu 5 kW za hodinu.

Za cenu 36 000 Kč se stejnou účinností máte topný výkon 6 kW za hodinu.

Za neuvěřitelnou bezkonkurenční cenu 52 000 Kč získávají v posledním půlroce naši zákazníci topný výkon 9 kW za hodinu se skvělou účinností 620%, tedy SCOP = 6,20 (tzn. že z každé vložené koruny získáte teplo v celosezónním průměru za 6,20 Kč).

Tato naše vysoce účinná a mimořádně úsporná čerpadla navíc topí spolehlivě i při silných mrazech -25°C až -35°C bez jakéhokoliv nevýhodného dotápění elektrickými patronami, což čerpadla za 150 - 400 tisíc v naprosté většině případů nedokážou a proto konkurenční drahá čerpadla tak v mrazech topí zpravidla 4,8 x až 6,2 x dráže než námi dodávaná čerpadla. Na tyto obrovské náklady spousta lidí při nákupu neoptimalizovaného drahého tepelného čerpadla zapomíná a má tak zbytečně každoročně na vyúčtování za elektřinu o tisíce až desetitisíce vyšší náklady (dokonce u nepovedeného čerpadla od nepovedeného dodavatele se nechá v rodiném domě propálit zbytečně o 55 000 Kč ročně více než je optimální řešení).

Pokud například nakupujete 1kWh elektrické energie za 2,30 Kč, tak z toho námi dodávaná nejúčinnější 9 kW čerpadla na trhu za 52 000 Kč vyrábějí v průměru celosezónním teplo, kde Vás jedna 1kWh tepla stojí v průměru pouze 37 haléřů.

Na tuto průměrnou cenu 37 haléřů za 1 kWh se zdaleka nedostanete ani s nejlevnějším uhlím spalovaném v tom nejlepším automatickém kotli na uhlí na trhu za 100 000 Kč, ani se skvěle pyrolyticky spalovaným dřevem, ani se štěpkou nebo s topením obilím, natož s plynem (3,18 x dražší topení je plynem) nebo s elektřinou (6,2 x dražší topení je s elektřinou) a samozřejmě se nedostanete na tuto cenu ani s jakýmkoliv jiným mnohem dražším konkurenčním čerpadlem za 300 000 Kč (topí minimálně 2 x až 4x dráže v průměru) než naše levná čerpadla. 

Když pominete samozřejmý luxus a komfort topení přes dálkový ovladač, nebo přes internet či automaticky programově a když opomenete i zbytečné starosti které přinášejí jiná paliva prostorově a časově se skladováním, vysoušením, skládáním uhlí, s řezáním a štípáním dřeva, s popelem, se drahými revizemi spalinových cest a kotlů, s neustálým přikládáním a vymetáním popela, když pominete a přehlédnete nebezpečí otravy, výbuchu a udušení spalinami od různých paliv, tak stále nenajdete levnější způsob topení než nabízejí naše tepelná čerpadla. Naši zvídaví zákazníci nám průběžně a pravidelně zasílají přehledy topných nákladů za jednotlivé měsíce a dny v jejich objektech a s radostí například hlásí, že oproti minulému roku s vytápěním například plynem ušetřili od 20 000 Kč do 40 000 Kč na každém nainstalovaném čerpadle za topnou sezónu. Jejich radost a spokojenost je pochopitelně i naší velkou radostí a motivací do dalších montážních prací. Snadno si i můžete spočítat, že čerpadlo za 300 000 Kč se nenavrátí investičně v úsporách za 1,4 roku jako naše úsporná čerpadla, někdy se nenavrátí drahé čerpadlo investičně vůbec a je tak drahé čerpadlo hlavně o radosti majitele, ale ne už tak o úsporách. Pokud ale naši zákazníci preferují drahá čerpadla za statisíce, tak v nabídce máme i skvělá a konstrukčně mimořádně povedená čerpadla, která svými parametry předčí většinu drahých čerpadel a pomohou také ušetřit a jsou provozně jen o cca 20 až 30% prodělečnější než naše levná a mimořádně spolehlivá a úsporná čerpadla od 30 do 52 tisíc.

Pozor ale je třeba dát na to, aby si čtenář nevyvodil zobecněný zcestný závěr, že čím levnější čerpadlo, tím lepší. Všechny výše uvedené informace kolem levných čerpadel platí jen pro ta nejkvalitnější levná čerpadla. Obecně když kupující nevidí dobře do problematiky čerpadel a jde například jen  po levných čerpadlech, tak zpravidla nenakoupí výjimečné a mimořádně úsporné čerpadlo, ale koupí si čerpadlo, se kterým moc užitku nepořídí a které se jen tak rychle investičně nezaplatí. (Díky malé informovanosti kupujících se na trhu bohužel dobře drží a prodávají i parametrově velmi slabá, neúčinná a nespolehlivá čerpadla zcela nevhodná ke koupi.)

Montáž levných čerpadel se dá stihnout bez nepořádku i za jeden den a jsou plně kompatibilní se všemi stávajícími topnými systémy kupujícího a hodí je jak do starých nezateplených domů, restaurací a objektů, tak do hypermarketů, škol, chat, firem, autoservisů, kostelů, obecních úřadů, far, modliteben, montážních buněk, výrobních podniků, ale i třeba do velkých skleníků, zimních zahrad, hal,...navíc tato levná čerpadla mají spoustu zdravotně prospěšných funkcí a získá se s nimi i třeba podlahové topení zdarma navíc (u podlahy je stejně teplo jako u stropu - toho u radiátorů a jiných topidel nikdy nedosáhnete - teplo se od klasických topidel nedrží při zemi, kde ho lidé nejvíce potřebují, ale naopak u stropu).

Co se týká spolehlivosti, tak platí, že s našimi kvalitními čerpadly nemají zákazníci od namontování a uvedení do provozu prakticky jakoukoliv potřebu nás volat na servis, pokud si ale zákazník nenechá poradit a prosadí si své individuální méně spolehlivé řešení oproti námi doporučovanému, tak pak už musí počítat i s nějakým případným servisem.  

 

Doprava kvalitních čerpadel po celé republice byla prováděna v posledních letech vždy zdarma. Cena montáže spolehlivého tepelného čerpadla začíná na bezkonkurenčních 3999 Kč. Ceny jsou uváděny v tomto textu obvykle bez DPH (15% nebo 21%) 

 

Odpověď vypracoval: Václav Sirový, tel. 602 466 955, info@topim-nejlevneji.cz