Čím se řídit při nákupu tepelného čerpadla?

Co by měl vědět zájemce o tepelné čerpadlo?

Při výběru čerpadla je k dispozici mnoho desítek parametrů, které je vhodné všechny do jednoho pečlivě zvážit a před nákupem do detailu pečlivě probrat, po nákupu čerpadla je již pozdě naříkat. Popisovat je zde všechny na netu by bylo na celou knihu. Lidé se často spokojí s několika málo parametry předhozenými prodejcem v nabídce a pak to někdy s nákupem vyjde dobře a jindy zase lidé prodělají statisíce úplně zbytečně, protože posuzované parametry byly záměrně vybrány ty nepodstatné a nebo ty zavádějící a pro zákazníka nedůležité. Na druhou stranu je pravdou, že mnoho zákazníků chce jen "něco dobře koupit" a s parametry se moc nezabývá a pak se nelze divit, že zákazník topí s tepelným čerpadlem o 30% až 400% dráže než zákazník dobře informovaný, někdy dokonce netopí po skončení záruky vůbec nebo téměř vůbec a plně vytápí nebo částečně dotápí objekt jiným zdrojem tepla.


Obecně se dá říci, že 2% čerpadel jsou ideální a skvělá, přinášejí úspory, radost a tvalou spokojenost jejich uživatelům,  maximálně 5% tepelných čerpadel na trhu je parametrově vhodných a bez ostychu doporučitelných. 50% tepelných čerpadel má různé menší nebo větší nedostatky a nevýhody, pro které by si jejich nákup měl rozumný investor minimálně 2x zvážit. 25% čerpadel je fungujících, ale jasně již při nákupu nevhodných ke koupi a prodělečných a 18% čerpadel jsou naprosté propadáky, které uživateli přinesou jen starosti, problémy, nulovou návratnost, zbytečné servisní náklady a dopředu jasné ekonomické ztráty. 

Čas věnovaný výběru čerpadla.
Každý zákazník, který chce dobře nakoupit, si buď musí nastudovat do detailu problematiku čerpadel sám, což zabere měsíce času, nebo se obrátit na zkušené osoby, které toho o čerpadlech vědí hodně a zároveň jsou tito lidé pravdiví a nejsou motivování k poskytování polopravdivých a zavádějících informací nebo cíleně částěčných informací a zamlčování podstatných informací pro rozhodnutí kupujícího.


Péče o zákazníka kupujícího své první čerpadlo.
Naše firma má zákazníka na prvním místě a věnuje se každému zákazníkovi inidviduálně přesně jak zákazník požaduje. Každému našemu zákazníkovi kupujícímu u nás své první čerpadlo věnujeme i týden pracovního času spojeného s optimalizací volby čerpadla, každého zákazníka i vícekrát před nákupem čerpadla na jeho žádost navštívíme, poskytujeme podrobné detailní poradenství ve všech souvislostech kolem čerpadel a potřebné informace a analýzy nepublikované nikde na internetu. Odpovídáme na všechny detailní přednákupní otázky a vlastnosti čerpadel bez opomenutí čehokoliv,...Rádi vyřešíme a projektujeme i netradiční volby umístění čerpadel pro památkově chráněné objekty a pro všechny lidi milující pěkný vzhled a estetičnost svého domu/objektu/firmy. Provádíme posouzení vhodnosti nebo nevhodnosti zákazníkem  vybraného čerpadla. Navrhneme optimální umístění a optimální napojení,... Kvalitní čerpadla jsme schopni v odůvodněném případě vážného zájmu i zapůjčit a namontovat na dobu několika měsíců až jednoho roku pro vyzkoušení nebo pro demonstrační účely,... 

 

Informace o čerpadlech v časopisech:

Bohužel platí, že prakticky všechny informace o tepelných čerpadlech v časopisech jsou pro laika sice velmi hezky a zajímavě napsané, ale mají dost daleko k objektivitě a jsou silně zavádějící a uvádějí člověka tam, kam čtenáře chtějí zadavatelé a sponzoři "nezávislých" článků o tepelných čerpadlech dostat.  Člověk laik má z těchto článků nabýt pocitu, že už ví, jak na správnou volbu čerpadla, ale 90% potřebných podkladů pro správné rozhodnutí zde pochopitelně nenajde. Pokud se má například díky článku o tepelných čerpadlech a v těsné blízkosti článku umístěné související časopisové reklamě následně prodat průměrné čerpadlo, tak pak tam nesmí být ani náznak informací, díky kterým by zákazník přišel na to, že například místo čerpadla za 200 až 600 tisíc korun si může koupit 5x levnější a přitom spolehlivější čerpadlo, které bude navíc parametrově 3x výhodnější a úspornější než drahé čerpadlo. Pokud by v tom časopise uvedli, že existuje také kvalitní superúsporné čerpadlo, kterým si zákazník vytopí svůj zateplený dům za 2500 Kč za rok na trvalých 21°C po celou topnou sezónu a nezateplený neodizolovaný dům za 4800 Kč ročně, tak takový článek způsobí časopisu odliv nejlépe platících inzerentů drahých čerpadel, což není v zájmu uvedeného časopisu.

Informace o čerpadlech na internetu: 

V internetových diskuzích se objevuje spousta rádobyodborníků, kteří znají jedno jediné čerpadlo trochu více a nerozlišují od sebe a popletou dohromady podstatné vlastnosti různých čerpadel tak, že často z toho vznikají nepřesné, mylné, zavádějící a nesprávné informace, se kterými pak pracují následně potenciální kupující a na základě toho pak činí problematická rozhodnutí. Na internetu diskutují i lidé profesionální, kteří jsou někdy zainteresování na poskytování zavádějících informací. Každý počítačový odborník přes elektronický prodej ví, že v internetových vyhledávačích je to o poznání horší, minimálně 3 roky jsou již všechny výsledky vyhledávání spojené s obchodní čiností a se zbožím  (vyjma technických parametrů) mírně řečeno málo objektivní a zcela v zajetí placených reklam, placených prokliků,  manipulace s klíčovými slovy a nejrůznějších optimalizací typu SEO a mnoha dalších. Člověk, který není počítačovým specialistou s přebytkem volného času, už nemá šanci se díky internetovým fintám prakticky dostat k tomu, co by chtěl a co by pro něho bylo potřebné a nejlepší, ale dostane se vždy pouze a jen k tomu, co mu umožní a co chtějí zadavetelé reklam (pro jednoduchý příklad: potencionální kupující a hledající skončí díky vyhledávačům u zadavatelů, ktěří si platí za každé jednotlivé kliknutí myší na počítači u hledajícího a potencionálního budoucího zákazníka například 15Kč za každý 1 proklik, vypisování dalších jednotlivých nebezpečí a internetových postupů jak ulovit elektronicky spolehlivě zákazníka není z rozsahových a tématických důvodů předmětem této odpovědi, skutečností však je, že každý jednotlivý kupující  zákazník je na elektronickém poli internetu v roli téměř bezmocné lovné zvěře, na kterou číhají vždy připravené desítky lovců, z nichž minimálně jeden až dva "úžasní" lovci neváhají použít ani jakýchkoliv neetických prostředků k ulovení a fíglů obcházení zákona a léček, o kterých lovná zvěř nemá ani ponětí. Nejedná se ve výsledku dnes vůbec již o osamělé lovce, ale o ucelené a informačně propojené sítě a struktury elektronických lovců, kde se i mezi sebou lovci samotní navzájem likvidují a z ulovené zvěře zpravidla příjemně profituje i ten, který na danou pastvu zveř vylákal, aniž by se po dlouhé době pak sám účastnil lovu, i ten, který lovnou zvěř vypátral a na lovce samotného někdy zbydou jen holé kosti z úlovku).  

 

"9 komíníků z desíti má strach z našich čerpadel"

Většina lidí nemá potřebné měsíce času na detailní studium a srovnávání parametrů tepelných čerpadel a podle toho pak často vypadá jejich rozhodnutí. Prodejci a výrobci čerpadel musí něčím zaujmout a pokud už prodávají nekvalitní nebo nevhodné čerpadlo, tak se snaží zákazníkovi nabízet zavádějící prodejní argumenty například že z jejich čerpadla má strach 9 komíníků z desíti,  strach by však měl mít spíše kupující takového čerpadla. Prodejci spoléhají právě na to, že neinformovanému člověku stačí říci, že jejich čerpadlo si koupilo už třeba 15 000 lidí,...takové informace mají přimět nezkušeného člověka k "masové důvěře" v daný produkt a uklidnit ho před nákupem a je jedno, že se třeba 150 nebo i 15 000 lidí už před ním napálilo stejně málo efektivní nebo dokonce nevhodnou koupí čerpadla. Jindy prodejce v reklamě uvádí nebo říká, že čerpadlo topí levněji než plyn a elektřina, ale už vůbec písemně nepotvrdí a neřekne to velmi podstatné kolikrát levněji a současně za jakých podmínek, protože by musel přiznat žalostně malou výhodnost čerpadla. Mnoho tepelných čerpadel topí levněji než elektřina a plyn, bohužel jsou i taková, která po součtu všech provozních nákladů topí dráže než plyn a elektřina. U kvalitního čerpadla by prodejce měl uvést a garantovat, že topí například 3,18x levněji než plyn, nebo 6,2x levněji než elektřina a to si prodejce běžného čerpadla už rozhodně nemůže dovolit (pokud nechce tvořit lživou reklamu svědčící proti němu). Prodejce kvalitního čerpadla se může pochlubit třeba tím, že jeho čerpadlo topí do -30°C nebo do -20°C bez jakéhokoliv bivalentního dohřevu drahou elektrickou energií, tedy že čerpadlo úplně samo stačí vytápět dům i v mrazech a ne, že místo čerpadla přitápí nebo topí velmi draze elektrická topná patrona přímo napojená do elektrické sítě a čerpadlo už není potřebné teplo schopno získat. Stejně tak by se zákazník měl vyvarovat nákupu poruchových čerpadel, zde nehrozí nejen zbytečné materiálové náklady na opravu, mrznutí lidí, ale i cestovné, často servisní technik při poruše čerpadla zapne na dálku na delší dobu (bez vědomí majitele čerpadla) provoz na elektrické topné patrony, aby zákazník v zimě nezmrzl, ale to pak už je výhodnější topit doma elektrickými kamny bez čerpadla, topení takovým čerpadlem se majiteli velice prodražuje v nákladech za elektrický proud.

Kvalitní čerpadlo by mělo topit nejen o pár procent levněji než elektřina a plyn, ale třeba více než 6x levněji než elektřina, ale také několikrát levněji než uhlí, dřevo, štěpka, obilí a další paliva.

 

Servis čerpadel, revize čerpadel a povinné kontroly těsnosti čerpadel u rodinných domů,..

Naše zákazníky s námi dodanými optimalizovanými čerpadly nevystavujeme jakékoliv povinnosti platit za pravidelné revize těsnosti tepelných čerpadel několik tisíc korun ročně, nebudete muset platit ani korunu ročně a s našimi kvalitními čerpadly se nevystavujete jakékoliv pokutě od České inspekce životního prostředí (až 2 000 000 Kč vysoké).


Na optimalizaci v této oblasti mnoho kupujících vůbec nepomýšlí, přitom právě zbytečný a kontraproduktivní servis, který se nelíbí už ani některým výrobcům čerpadel, doporučují zejména mnozí šikovní prodejci, aby se uživili. Náklady na servis přitom zbytečně prodražují provoz všech nemoudře zvolených tepelných čerpadel až o 30%, tedy to, co člověk zaplatí za elektřinu, tak se ještě zbytečně finančně zvýší o 30% v poplatcích za servis. Pokud si kupující zvolí nebo nechá doporučit nevhodné čerpadlo, tak pak už musí každoročně platit za serviního technika a serviní technik je rád za další jistý zdroj příjmů. Pokud patříte již k majitelům čerpadel, kteří musí platit za pravidelné kontroly těsnosti a chcete při příští kontrole těsnosti chladivových okruhů ušetřit, tak se neváhejte obrátit na nás. 

Kvalitní čerpadlo nemusí nutně vyžadovat drahý pravidelný servis.

Dobře zvolené čerpadlo nemusí vidět servisního technika třeba 10 let.

Dobře zvolené čerpadlo nemusí mít  ani povinné kontroly těsnosti chladících okruhů a majitelům nehrozí pokuty do výše 2 000 000 Kč.

 

Dalo by se podrobně rozebrat desítky dalších velmi důležitých a podstatnějších parametrů, na které si musí kupující dát při nákupu čerpadla velký pozor, dalo by se názorně vysvětlit sofistikované finty a skryté fígle prodejců a výrobců, které se objevily od roku 2015 nově na trhu díky nemoudrým nařízením EU a které nemá šanci prohlédnout i mnoho velmi šikovných montérů čerpadel a zkušených a praktických lidí přímo z oboru tepelných čerpadel, natož laici, a to umožňuje prodávat a prezentovat na trhu i ta nekvalitní a parametrově nevhodná tepelná čerpadla jako ta nejskvělejší a nejvhodnějši. Výsledkem je fungující trh a někdy i chudák napálený zákazník.

 

Tento článek vypracoval dne 5. října 2016 ing. Václav Sirový, tel. 602 466 955