Moderní sálavé panely

Vytápění kostelů pomocí úsporných sálavých panelů

zareni_v_lavici_meandrem

Sálavé panely patří do skupiny moderního tzv. zónového vytápění, díky čemuž je schopno ušetřit i přes 50% energie vůči klasickému vytápění lavic i celých kostelů. 

Dalších minimálně 43% energie lze ušetřit volbou nejnovějších meandrových topidel ohřívajících s nejvyšší možnou intenzitou pouze lidi a předměty namísto stále ještě prodávaných, propagovaných a provozně nevhodných lavicových tyčových topidel, používaných již v polovině minulého století, které ohřívají intenzivně vzduch u stropu kostelů místo aby ohřívaly hlavně člověka a spotřebují proto zbytečně mnohem více energie než je nutné. Proto mnoho kostelů své fungující a dodnes ještě stále prodávané a provozně drahé tyčové systémy vyhazuje a místo nich montujeme úsporná meandrová topidla po celé republice (montujeme bez dlouhého čekání na výrobu až 120 lavic týdně). Nejúspornějším meandrovým topidlům věnujeme podrobně celé jedno podmenu v položce vytápění kostelů, níže následují důležité informace k deskovým topidlům, které také rychle dodáváme a které jsou vývojovým předchůdcem nejžádanějších a nejúspornějších nových meandrových topidel, které svoji účinností, příjemnou intenzitou ohřevu lidí a úsporností předčí a "převálcují" všechny dosavadní známé a existující principy vytápění kostelů.

Desková topidla/sálavé panely navozují pocit tepelné pohody již při teplotě o 4°C nižší, což představuje další jistou úsporu energie o 18% až 24%. 

Sálavé teplo o vlnových délkách přes 3 mikrometry neprochází skly v oknech, což znamená další příjemnou úsporu zejména u stěnových sálavých panelů (nejen v kostelích, ale i v domácnostech). 

Principem je předávání tepla přímo od panelu k ohřívaným objektům, přičemž nedochází k ohřívání vzduchu (75% až 89% elektrické energie se změní na sálavé teplo vyzařované na lidi a předměty a pouze 11% až 25% představuje nepreferovaný ohřev vzduchu).  

Sálavé panely jsou individuálním parametrům kostelů přizpůsobené tenké podlouhlé elektrické obdélníkové desky. Jsou nasměrované svojí teplovydávající stranou na lidi. Montují se například na zdi a na stropy (tyto panely jsou především v bílé barvě), a asi nejčastěji do lavic (obvykle v hnědé barvě). Jejich úkolem je zvýšení tepelné pohody lidí za současné minimalizace tepelných ztrát ohřevem. Ohřívají lidi a předměty především lokálně v místě spotřeby tepla a nevytápějí zbytečně například vzduch u stropu a jen minimálně ohřívají vzduch mezi člověkem a panelem). Barvy a rozměry panelů lze výrobně přizpůsobit individuálním požadavkům.

salave panely komp

 

Rádi Vám dodáme topení do lavic, k varhanům, do zpovědnic, kazatelen, popřípadě i k ambonu,...Dodávky a montáže lze provádět bez újmy na kvalitě práce celoročně, tj. montuje se s plným nasazením i v topné sezóně bez ohledu na zimu v kostele. Doprava je po celé republice obvykle zdarma (u objednávek většího/běžného rozsahu). Na vytápění větších částí kostela (například kněžiště) můžeme namontovat i estetické velkoplošné nebo vysokoteplotní sálavé panely (účinný dosah záření je obvykle 3 - 5 metrů) nebo i obyčejné infrazářiče. Dobře a rychle poslouží např. i topná podložka pro kněze (rozměry cca: 1 m x 1,6 m, provozní náklady: 1,50 Kč/1 mše, zabraňuje prochladnutí člověka od podlahy, funguje stejně jako podlahové topení, místo chladné kamenné podlahy/dlažby (s teplotou obvykle + 2 °C)  je zde stálá provozní teplota 20 - 29 °C, která spolehlivě zabraňuje prochladnutí od země. Podložku je možno použít i třeba k sedes, k ambonu, pro ministranty a jáhny. Podložka je konstruována speciálně pro kněze do kostelů a má pečlivě navržené a odladěné výkonové parametry pro zimy a kostely v naší zeměpisné oblasti). Standardně se dodává s 5 m dlouhým připojovacím kabelem, zapojitelným do zásuvky 230 V, tloušťka topné podložky je pouze 8 mm. K podložce můžeme dodat a případně i přesně na celý týden naprogramovat časový programátor, který topnou podložku před každou bohoslužbou automaticky zapne a po bohoslužbě automaticky vypne. Můžeme dodat i menší podložky 1 m x 0,6 m).topna podlozka pro knezeProjektujeme, vyrábíme a dodáváme však i velmi žádané a mnohem účinnější a opticky skrytá řešení, zajišťující účinný ohřev kněží a ministrantů, které zde z důvodu ochrany dobrých nápadů na internetu nezveřejňujeme a nabízíme pouze individuálně pro každý kostel při osobní návštěvě. Stejně tak projektujeme, vyrábíme a montujeme i velmi příjemná topení pro varhaníky, scholy apod.

Samozřejmostí je v případě potřeby i současná precizní bezchybná rekonstrukce obvykle nevyhovujících kostelních elektrorozvodů a montáž nových rozvaděčů plně certifikovanými vysokoškolsky vzdělanými elektrikáři tak, aby po montáži bylo vše v souladu s platnými normami. Práce elektrikářské a montážní probíhají maximálně ohleduplně vůči památce/nemovitosti kostela vždy s preferencí nedestruktivních a bezprašných metod.

V kostelích se 2 a více bohoslužbami týdně doporučujeme vždy zvážit nasazení našich nejúspornějších kostelních tepelných čerpadel. Montáž trvá 1-2 dny. Čerpadlo stojí 70-140 tisíc u kaplí a menších kostelů, roční provozní náklady 5-20 tisíc. Naše tepelná čerpadla topí v kostelích vždy 6x levněji než jakákoliv akumulační kamna.

Fotografie s dalšími příklady vytápění kostelů panely sálavého typu najdete až na samém konci tohoto článku.

 

Následující informace budou věnovány  vytápění lavic sálavými panely, jejich výhodám, pořizovacím a provozním nákladům.

Výhody námi dodávaných sálavých panelů jsou například tyto:

- možnost přesného délkového přizpůsobení panelů lavicím (dodávají se v 5-ti délkových variantách odstupňovaných po 25 centimetrech až do délky 1,5 m a pro delší lavice se nakombinuje více panelů vedle sebe rozměrově dle individuálních potřeb),

možnost esteticky citlivého barevného sladění s vyhřívanými lavicemi (výroba v požadované barvě probíhá na zakázku do 14 dnů od objednávky), nejsou zde žádné neestetické plechové prvky nehodící se do dřevěných lavic kostelů,

- prakticky nulová údržba - nejsou zde žádné obtížně čistitelné krycí mříže (zanášející se pavučinami, prachem a špínou z bot),

nedochází zde ke zvedání a víření prachu od podlahy,

naprostá tichost při bohoslužbě, nedochází zde k rušivým praskavým zvukům na rozdíl od levných plechových kostelních infrazářičů - tyčových topidel (díky teplotní roztažnosti při zahřívání a chladnutí),

ekonomicky efektivní a úsporný ohřev lidí v lavicích - je citlivě zvolena intenzita tepelného vyzařování, díky čemuž následně nedochází ke zbytečnému plýtvání elektrickou energií a lidé neusínají z vysokého tepla. Optimálně zvolené sálavé panely přinášejí v průměru 3,3 násobnou úsporu proudu ve srovnání s nevhodně zvolenými lavicovými topidly a obvykle i výrazně dražšími panely/infrazářiči.

lokálně cílená produkce tepla přímo do místa spotřeby - nedochází ke zbytečnému vytápění vzduchu u stropu stejně jako například u akumulaček - výrazná finanční úspora. Topí se obvykle jen za přítomnosti osob, v ostatní době je topení vypnuté.

povrch námi montovaných panelů do kostelních lavic je navíc opatřen speciální zrnitou barvou, díky čemuž dochází na používaných panelech k 2,5 násobnému zvýšení velikosti sálavé přestupní povrchové plochy panelů a i díky tomu jsou tyto panely do lavic mnohem vhodnější a efektivnější než klasická lavicová topná tělesa, u nichž je takovéto řešení pro výhodnější převod tepla zcela nemožné. Díky 2,5x větší sálavé ploše je i výrazně snížena povrchová teplota panelů a nehrozí ani popálení dětí.

 

Provozní náklady:

Náklady na topení v jedné průměrně dlouhé lavici za 1 bohoslužbu činí obvykle cca 1,8 Kč. (u menadrových topidel je to od 56 haléřů do 1,26 Kč obvykle)
Náklady na topení v lavicích za celý kostel za 1 bohoslužbu = počet lavic se zapnutým topením x 1,80 Kč. 

 

Pořizovací náklady:

Náklady na pořízení topení do jedné lavice závisí především na délce lavic a pohybují se v závislosti na zvolené kvalitě, estetičnosti, topném výkonu a na míře luxusu od 2000 Kč s DPH do cca 10 000 Kč s DPH. 

 


Máme pro Vás skladem k rychlému dodání různá desková topidla. Vážným zájemcům o topení můžeme zapůjčit a nezávazně zdarma namontovat do několika lavic na důkladné až několikaměsíční otestování různé druhy a varianty nejnovějších panelů. Našim zákazníkům tak vždy dáváme možnost vyhnout se unáhlenému rozhodnutí z nějakého neobjektivního krátkého předváděcího testu topidel, prováděného ke smůle kupujícího ještě třeba mimo lavice a mimo topnou sezónu. Každému našemu zákazníkovi kdekoliv v celé republice věnujeme desítky hodin času přednákupního objektivního poradenství, přivezeme na ukázku k namontování různá topidla různých topných výkonů, různých délek a různých parametrů a poradíme ve všech souvislostech a seznámíme objektivně se všemi výhodami i nevýhodami daného řešení. Samozřejmostí je i naše odborná pomoc ve všech s montáží topení nepřímo i přímo souvisejících záležitostech. Rádi Vás detailně seznámíme i s problematikou různých nevhodných kostelních topidel, které se bohužel také často vyskytují na českém trhu.

 

Fotografie nízkoteplotních lavicových sálavých topných panelů:

lavice s t p slovinsko

salave panely kostel

 

lavice s topným panelem červený kostel

pamatkove chraneny objekt

dalsi lavice

 

Více informací získáte na e-mailu info@topim-nejlevneji.cz nebo na objednávkovém telefonu 602 466 955. V případě zájmu o montáž speciálních stěnových/stropních sálavých infrapanelů vám poskytneme rovněž informace. 

 

Hezký den a nalezení přínosných informací přeje návštěvníkům autor webu Václav Sirový.